Lillafüredi Szent István-barlang

Kategória: TURIZMUS ÉS VENDÉGLÁTÁS
Cím/hely: Miskolc
Weboldal: http://bnpi.hu/oldal/szent-istvan-barlang-135.html

Miskolctól 3,5 km-re, Lillafüreden található a fokozottan védett Szent István-barlang. Bejárata a Palotaszállótól mintegy 500 méterre, az Eger-Miskolc műút mentén található. Járatainak hossza 1043 méter, függőleges kiterjedése 94 méter. A látogatható szakasz hossza 170 méter. Az üreg a Bükk Nagy-fennsíkjának keleti peremén elhelyezkedő, Létrás-lápa-István-lápa térségéből a víznyelőkön keresztül a felszínről mélybe jutó karsztvíz által kialakított, időszakos forrásbarlang. A barlangot a bükki barlangkutatás jeles képviselője, Kadic Ottokár írta le tudományos jelleggel, illetve a barlang elnevezése is az ő nevéhez fűződik. Kadic 1913-ban kötélhágcsóval ereszkedett le a barlangba, az un. Kutya-lyukon keresztül, hogy feltárja azt. A barlang járatainak a kialakítása a Palotaszálló kiépítésének időszakában, 1927-ben kezdődött meg. A barlang kiépítést - az Anna-barlanghoz hasonlatosan - miniszteriális szinten támogatták. A nagyközönség számára 1931-ben nyitották meg a Szent István-barlangot. 1931-ben azután a Magyar Királyi Erdőkincstár Kadic Ottokárt bízta meg a barlang további idegenforgalmi rendezésével. A munkálatokat Révay Ferenc tervei alapján és irányításával, Sebős Károly és Pongó György munkavezetésével végezték.

A barlang befoglaló kőzete jól karsztosodó középső-triász korú mészkő. Az üreg genetikáját tekintve forrásbarlang, melynek kialakulása a bejárat felett szintben kb. 250 m-el magasabban elterülő Bükki Nagy-fennsík keleti peremén elhelyezkedő víznyelőbarlangokkal hozható összefüggésbe, vagyis az ott feltárt víznyelőbarlangok inaktív forrásbarlangja. A barlang egy K-ÉK-Ny-DNy irányú fő hasadék mentén alakult ki, melyből közel merőlegesen, É-ÉNy irányban oldaljáratok ágaznak ki. A barlang a víz alatti képződés formajegyeit mutatja. A legnagyobb cseppkőképződmény a Kupola-csarnokban a Megfagyott Vízesés, mely a főtétől kezdve a talpig borítja a falat kb. 20x15 m felületen.

A barlang cseppkövekben gazdag, és annak ellenére, hogy 1931. évi megnyitását követően üzemszerűen mutatják be a nagyközönségnek, látványos, fejlődő cseppkövekben gazdag.

A barlangban denevérek, pókok és különféle rovarok élnek, mint élőlények. Egyes barlangi részek légzésterápiás kezelések helyeként lettek kiépítve, így ezeket gyógyászati céllal használhatják a betegek.

A látogató a bejáraton keresztül az 52 m hosszú mesterséges tárón keresztül elsőként a Nagy-terembe jut. A táró végén fölfelé és visszatekintve látható az a kürtő, amelyen keresztül egykor Kadic és a későbbi kutatók leereszkedtek. A barlangi képződményeket nevekkel látták el. A táró végén lévő Nagy-teremben látható az "Anyóstorok", majd megtekinthető a Mamut-fogsor, Kupola-csarnok, Meseország, a Megfagyott vízesés, Oszlopok Terme, illetve a Színház terem.

A barlangot a Bükki Nemzeti Park üzemelteti, egész évben nyitva van, a túra ideje 30 perc. A lillafüredi Szent István-barlang, mint turisztikai látványosság és különleges természeti képződmény indokolt, hogy bekerüljön a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Értéktárba.

142_0_300.jpg

 


Források:
http://hu.wikipedia.org/wiki/Istv%C3%A1n-barlang
Dobrossy István: Miskolc írásban és képekben 7. kötet Miskolc 2000.